Industrial Design undergraduate student work

You are here

2013 Scholarship Reception

We look forward to safely returning to in-person instruction and activities this autumn quarter. Current and prospective students please visit our COVID-19 Updates pages.
Submitted on April 4, 2013 - 2:00am

This year’s gathering to recognize undergraduate and graduate scholarship recipients from the Divisions of Art, Art History, and Design took place on 17 October 2013 at the Henry Art Gallery. Below is a list of the 2013-2014 recipients, and the full program from the event is here.

ENTERING FRESHMEN/TRANSFER STUDENT AWARDS

The Crabby Beach Foundation Endowed Scholarship in Art
Ana Luiza Douthwaite
Rebekah Hansen
Andrew Largé
Lea Martin

The Kathryn Hinckley-Martin Endowed Scholarship
Miha Sarani
Peiran Tan

SCHOOL OF ART SPECIAL ACHIEVEMENT AWARDS

Division of Art
3D4M
Julia Chamberlain
P. Rathvon Family Legacy Scholarship
Rebecca Chernow
Kottler/Noritake Endowed Scholarship

Julaine Martin Endowed Scholarship in the Arts
Amy Simons
Harold and Sylvia Tacker Award in Ceramics
AJ Swanson
Doris Totten Chase Endowed Scholarship
Interdisciplinary Visual Arts
Ashley Ferguson
Milnor Roberts Scholarship
Shaana Hatamian
Harold and Sylvia Tacker Award in Fibers
Lindsay McCoy
Mary Violet Ferguson Art School Scholarship
Steven Purtill
Mary Violet Ferguson Art School Scholarship
Painting + Drawing
David Gress
Jane and David Davis Endowed Fellowship in Art
Erin Halligan
Mary Violet Ferguson Art School Scholarship
Justen Waterhouse
Jacob and Gwendolyn Lawrence Endowed Art Scholarship
Olivia Yin
Patricia and Jack Roberts Scholarship
Photomedia
Max Cleary
Louis and Katherine Marsh Scholarship in Art
Nicholas Strobelt
P. Rathvon Family Legacy Scholarship
Shaoyu Su
Harold and Sylvia Tacker Award in Photography

Division of Art History
Lucienne Auz
Lloyd W. Nordstrom Art Scholarship
Jennifer Henneman
Julaine Martin Endowed Scholarship in the Arts
Tracy Montes
Lloyd W. Nordstrom Art Scholarship
Tara Peters
Milnora Roberts Scholarship
Qian Yang
Victoria Reed Architectural History Research Award

Division of Design
Industrial Design
Daniel Patten
Boyer and Elizabeth Bole Gonzales Scholarship
Sandy Pawson
Boyer and Elizabeth Bole Gonzales Scholarship
Interaction Design
Sarah Churng
Boyer and Elizabeth Bole Gonzales Scholarship
Visual Communication Design
Stefani Bartz
Boyer and Elizabeth Bole Gonzales Scholarship
Katherine Wong
Peg Cheng Endowed Scholarship for the Arts

GRADUATE ARTS FELLOWSHIPS

Blakemore Fellowship at the Seattle Asian Art Museum
Lucienne Auz, Art History
Bo-Kyung Choi, Art History
Qian Yang, Art History

Hubbard / Kawaguchi Arts Fellowship
Haeree Park, Interaction Design
Julia Stimac, Art History

Mary McCaw Arts Fellowship
Andrew Hoeppner, 3D4M
Rebecca Chernow, 3D4M

Von Korff / LeResche Arts Fellowship
Shaghayegh Ghassemian, Interaction Design
Abigail Steinem, Visual Communication Design

AddToAny

Share