(balancing one’s own weight in a shadow of antithetical sides) by Paul Baughman

Courses - Upcoming

Operations and teaching are online. Current and prospective students: please visit our COVID-19 Updates pages. Faculty and staff are available via email.

Please note: Due to space and resource limitations during the regular school year, we are unable to offer studio courses to non-matriculated students. Non-matriculated students are welcome during summer quarter. Auditors are not allowed in studio courses.

Listings for future quarters are tentative and subject to change. For the most up-to-date information, please consult the UW Time Schedule. For a listing of all courses potentially offered, see the Course Catalog.

Filter courses

Spring 2021

Art (ART) Courses

Course Course Title (click for details) SLN Instructor Meeting Time
ART 140 A Basic Photography 10446 Aly Edmondson MW 11:30am - 2:20pm
ART 140 B Basic Photography 10447 Sadaf Sadri MW 2:30pm - 5:20pm
ART 140 C Basic Photography 10448 Bogosi Sekhukhuni TTh 8:30am - 11:20am
ART 190 A Introduction To Drawing 10449 Yongqi Tang MW 11:30am - 2:20pm
ART 190 B Introduction To Drawing 10450 Christina Valenzuela MW 2:30pm - 5:20pm
ART 190 C Introduction To Drawing 10451 Jordan Sabolick TTh 8:30am - 11:20am
ART 233 A Introduction To 3D4M: Glass 10452 Mark Zirpel MW 11:30am - 2:20pm
ART 240 A Intermediate Photomedia I 10453 Stefan Gonzales TTh 11:30am - 2:20pm
ART 246 A Works On Paper/monotype 20984 MW 2:30pm - 5:20pm
ART 253 A Introduction To 3D4M: Ceramics 10454 Doug Jeck TTh 11:30am - 2:20pm
ART 253 B Introduction To 3D4M: Ceramics 10455 Michael Swaine MW 8:30am - 11:20am
ART 253 C Introduction To 3D4M: Ceramics 20985 Morgan MacDonell MW 2:30pm - 5:20pm
ART 272 A Introduction To 3D4M: Sculpture 10456 Stephanie Hanes TTh 11:30am - 2:20pm
ART 272 B Introduction To 3D4M: Sculpture 10457 Rowen Foster MW 11:30am - 2:20pm
ART 285 A Introduction To New Genres 10458 Rob Rhee TTh 11:30am - 2:20pm
ART 290 A Beginning Drawing: The Figure 10459 TTh 11:30am - 2:20pm
ART 292 B Beginning Painting 10462 David Brody MW 11:30am - 2:20pm
ART 300 A Photography And Extended Practice 10463 Rebecca Cummins MW 11:30am - 2:20pm
ART 303 A Art Systems: Installation, Performance, And The Structures Of Presentation 10464 TTh 2:30pm - 5:20pm
ART 350 A Printmaking Special Projects 10466 Curt Labitzke MW 11:30am - 2:20pm
ART 350 B Printmaking Special Projects: Relief Printing 10467 Claire Cowie TTh 11:30am - 2:20pm
ART 353 A Intermediate Ceramic Art 10468 Michael Swaine TTh 8:30am - 11:20am
ART 355 A Materials In Context For Interdisciplinary Practice 10469 Rob Rhee TTh 2:30pm - 5:20pm
ART 360 A Topics In Studio Art And Practice: Witness 10470 MW 8:30am - 11:20am
ART 360 B Topics In Studio Art And Practice: High Voltage: Feminist Photographic Practice 10471 Dan Paz TTh 2:30pm - 5:20pm
ART 372 A Intermediate Approaches To Sculpture 10472 Amie McNeel TTh 11:30am - 2:20pm
ART 390 A Intermediate Drawing 10473 Zhi Lin TTh 8:30am - 11:20am
ART 392 A Intermediate Painting 10474 Ann Gale MW 11:30am - 2:20pm
ART 392 B Intermediate Painting 21144 Ryan A. Weatherly TTh 2:30pm - 5:20pm
ART 393 A Intermediate Painting Topics 10475 Ann Gale MW 11:30am - 2:20pm
ART 393 B Intermediate Painting Topics 21162 Ryan A. Weatherly TTh 2:30pm - 5:20pm
ART 400 A Interdisciplinary Visual Arts Senior Studio 10476 Timea Tihanyi MW 2:30pm - 5:20pm
ART 440 A Senior Thesis In Photomedia 10477 Rebecca Cummins MW 2:30pm - 5:20pm
ART 450 A Individual Projects In Printmaking: Immaterial Loops: Movement, Process, Print 10478 TTh 2:30pm - 5:20pm
ART 453 A 3D4M Senior Studio 10479 Stephanie Hanes TTh 2:30pm - 5:20pm
ART 485 A Alternative Contexts: Site Responsive Interventions 10480 Whitney Lynn TTh 11:30am - 2:20pm
ART 490 A Advanced Drawing 10481 David Brody MW 2:30pm - 5:20pm
ART 492 A Advanced Painting: The Figure 10482 Zhi Lin TTh 11:30am - 2:20pm
ART 494 A Senior Seminar In Painting And Drawing 10483 Helen O'Toole MW 11:30am - 2:20pm
ART 496 A Art Internship 10484 to be arranged
ART 496 B Art Internship 21032 Berette S Macaulay to be arranged
ART 498 A Individual Projects - Art 10485 to be arranged
ART 515 A Graduate Studio Photomedia 10486 Flint Jamison TTh 11:30am - 2:20pm
ART 553 A 3D4M Grad Studio 10487 Amie McNeel to be arranged
ART 555 A Studio Topics In Three Dimensional Forum 10488 to be arranged
ART 592 A Graduate Studio: Painting 10489 to be arranged
ART 595 A Master Of Fine Arts Research Project 10490 to be arranged
ART 600 A Independent Study Or Research 10491 to be arranged
ART 700 A Master's Thesis 10492 to be arranged

Art History (ART H) Courses

Course Course Title (click for details) SLN Instructor Meeting Time
ART H 272 A French Impressionism And Post Impressionism 10493 Melanie Enderle to be arranged
ART H 273 A History And Theory Of Photography 10494 Kolya Rice to be arranged
ART H 309 A Topics In Art History: Facing America: Race and Representation in the U.S. 10495 Juliet Sperling TTh 10:30am - 12:20pm
ART H 310 A Chinese Art And Archaeology Neolithic To Han Dynasty 21069 Haicheng Wang TTh 12:30pm - 2:20pm
ART H 341 A Greek Art And Archaeology 10497 Kathryn R. Topper MWF 9:30am - 10:20am
ART H 380 A Nineteenth- And Twentieth-Century Art 10498 Melanie Enderle MWF 10:00am - 11:20am
ART H 381 A Art Since World War II 10499 Laura Stowell MWF 11:30am - 12:50pm
ART H 391 A Paris Architecture 21070 Meredith Clausen TTh 2:30pm - 4:20pm
ART H 400 A Art History And Criticism: Art and Seattle: Jacob Lawrence 10500 Juliet Sperling Th 2:30pm - 5:20pm
ART H 400 B Art History And Criticism: Art/Theory of Modernism: Realism to Abstract Expressionism 10501 Kolya Rice MW 8:30am - 9:50am
ART H 435 A Thematic Studies In Native-American Art: Circumpolar Art History and Aesthetics 21071 MW 11:00am - 12:50pm
ART H 484 A Topics In Modern Art: Manet and the Impressionists 10502 Marek Wieczorek TTh 10:30am - 11:50am
ART H 498 A Individual Projects, Undergraduate Practicum 10503 to be arranged
ART H 499 A Individual Projects 10504 to be arranged
ART H 501 A Seminar In The General Field Of Art 10505 to be arranged
ART H 509 A Seminar In Special Topics In Art History: Eastern Europe and Global Contemporary Art 10506 Adair Rounthwaite F 9:00am - 11:50am
ART H 509 B Seminar In Special Topics In Art History 10507 Juliet Sperling Th 2:30pm - 5:20pm
ART H 511 A Seminar In Chinese Art: Chinese Bronzes and the Study of Art History 21064 Haicheng Wang to be arranged
ART H 533 A Seminar In North American Native Art: Circumpolar Art History and Aesthetics 21072 MW 11:00am - 12:50pm
ART H 541 A Seminar In Greek And Roman Art 10508 Sarah Levin-Richardson TTh 2:30pm - 4:20pm
ART H 581 A Seminar In Modern Art: Manet and the Impressionists 10509 Marek Wieczorek TTh 10:30am - 11:50am
ART H 597 A Graduate Internship 10510 to be arranged
ART H 598 A Master's Practicum 10511 to be arranged
ART H 599 A Reading And Writing Projects 10512 to be arranged
ART H 600 A Independent Study Or Research 10513 to be arranged
ART H 602 A Independent Study/research In Rome 10514 to be arranged
ART H 700 A Master's Thesis 10515 to be arranged
ART H 800 A Doctoral Dissertation 10516 to be arranged

Design (DESIGN) Courses

Course Course Title (click for details) SLN Instructor Meeting Time
DESIGN 166 A Design Foundations 13287 Jayme Yen MW 2:30pm - 3:50pm
DESIGN 166 AA Design Foundations 13288 Jayme Yen F 8:30am - 9:50am
DESIGN 166 AB Design Foundations 13289 Jayme Yen F 10:00am - 11:20am
DESIGN 166 AC Design Foundations 13290 Jayme Yen F 8:30am - 9:50am
DESIGN 166 AD Design Foundations 13291 Jayme Yen F 10:00am - 11:20am
DESIGN 166 AE Design Foundations 13292 Jayme Yen F 8:30am - 9:50am
DESIGN 166 AF Design Foundations 13293 Jayme Yen F 10:00am - 11:20am
DESIGN 208 A Survey Of Design History 13294 Dominic Muren MW 9:30am - 11:20am
DESIGN 211 A 3-D Foundation 13295 Sang-gyeun Ahn MW 11:30am - 2:20pm
DESIGN 214 A Marks And Symbols 13296 Karen Cheng TTh 12:30pm - 3:20pm
DESIGN 215 A Visual Storytelling 13297 Oscar Murillo TTh 4:30pm - 7:20pm
DESIGN 318 A Intermediate Id Studio 2 13298 Joe Costello MW 2:30pm - 5:20pm
DESIGN 319 A Advanced Design Drawing 13299 Scott Tsukamaki TTh 9:30am - 12:20pm
DESIGN 326 A Digital Fabrication 13300 Jason O. Germany TTh 12:30pm - 3:20pm
DESIGN 369 A Visual Systems 13301 Annabelle Gould MW 11:30am - 2:20pm
DESIGN 372 A Interface Design 2 13302 Thomas Richard Allen Ham TTh 11:30am - 2:20pm
DESIGN 372 B Interface Design 2 13303 Scott Sumio Ichikawa TTh 9:30am - 12:20pm
DESIGN 400 A Design Entrepreneurship 13304 Jason O. Germany TTh 8:30am - 11:20am
DESIGN 485 A Design Capstone 13305 Kristine Matthews MW 2:30pm - 5:20pm
DESIGN 485 B Design Capstone 13306 Sang-gyeun Ahn MW 2:30pm - 5:20pm
DESIGN 485 C Design Capstone 13307 James Pierce MW 10:30am - 1:20pm
DESIGN 486 A Design Exhibition 13308 Kristine Matthews Th 9:00am - 10:20am
DESIGN 495 A Design Internship 13309 to be arranged
DESIGN 496 A Directed Research In Interaction Design 13310 Audrey Desjardins to be arranged
DESIGN 496 B Directed Research In Interaction Design 13311 James Pierce to be arranged
DESIGN 499 A Individual Projects-Design 13312 to be arranged
DESIGN 501 A Graduate Student Teaching Mentorship 13313 to be arranged
DESIGN 581 A Graduate Seminar In Design 13314 Karen Cheng TTh 4:00pm - 5:20pm
DESIGN 582 A Design Graduate Studio 13315 to be arranged
DESIGN 582 B Design Graduate Studio 13316 Dominic Muren MW 12:00pm - 1:20pm
DESIGN 590 A Current Issues In Design 13317 to be arranged
DESIGN 596 A Directed Research In Interaction Design 13318 Audrey Desjardins W 3:30pm - 5:20pm
DESIGN 596 B Directed Research In Interaction Design 13319 James Pierce to be arranged
DESIGN 596 C Directed Research In Interaction Design 13320 to be arranged
DESIGN 600 A Independent Study Or Research 13321 to be arranged
DESIGN 700 A Master's Thesis 13322 to be arranged

AddToAny

Share