Men Shoveling Chairs by Circle of Rogier van der Weyden

You are here

Courses - All

Operations and teaching are online. Current and prospective students: please visit our COVID-19 Updates pages. Faculty and staff are available via email.

Please note: Due to space and resource limitations during the regular school year, we are unable to offer studio courses to non-matriculated students. Non-matriculated students are welcome during summer quarter. Auditors are not allowed in studio courses.

Listings for future quarters are tentative and subject to change. For the most up-to-date information, please consult the UW Time Schedule. For a listing of all courses potentially offered, see the Course Catalog.

Filter courses

Summer 2018 Full-term

Art (ART) Courses

Course Course Title (click for details) SLNsort descending Instructor Meeting Time
ART 140 A Basic Photography 10138 Christian Oldham MW 9:10am - 11:50am
ART 140 B Basic Photography 10139 Christian Oldham MW 12:40pm - 3:20pm
ART 140 C Basic Photography 10140 Charles Stobbs III TTh 9:10am - 11:50am
ART 140 D Basic Photography 10141 Jackie Granger TTh 12:40pm - 3:20pm
ART 140 E Basic Photography 10142 Sean Lockwood TTh 12:40pm - 3:20pm
ART 190 A Introduction To Drawing 10143 Helen O'Toole MW 9:10am - 11:50am
ART 190 B Introduction To Drawing 10144 Helen O'Toole MW 12:40pm - 3:20pm
ART 190 C Introduction To Drawing 10145 Zhi Lin TTh 9:10am - 11:50am
ART 190 D Introduction To Drawing 10146 Zhi Lin TTh 12:40pm - 3:20pm
ART 246 A Works On Paper/monotype 10147 Curt Labitzke MW 12:40pm - 3:20pm
ART 253 A Introduction To 3D4M: Ceramics 10148 Kate Roberts MW 9:10am - 11:50am
ART 253 B Introduction To 3D4M: Ceramics 10149 Kate Roberts MW 12:40pm - 3:20pm
ART 272 A Introduction To 3D4M: Sculpture 10150 Katie Schroeder TTh 9:10am - 11:50am
ART 350 A Printmaking Special Projects 10151 Claire Cowie MW 9:10am - 11:50am
ART 351 A Furniture Design And Making 10152 Jim Nicholls MW 9:10am - 11:50am
ART 360 A Topics In Studio Art And Practice 10153 Ryna Frankel TTh 12:40pm - 3:20pm
ART 496 A Art Internship 10154 Emily Zimmerman MW 2:30pm - 3:50pm
ART 496 B Art Internship 10155 to be arranged
ART 498 B Individual Projects - Art 10156 to be arranged
ART 600 A Independent Study Or Research 10157 to be arranged
ART 700 A Master's Thesis 10158 to be arranged

Art History (ART H) Courses

Course Course Title (click for details) SLNsort descending Instructor Meeting Time
ART H 270 A Art/identity Politics: Issues Of Representations In Contemporary Art 10159 Kolya Rice to be arranged
ART H 498 A Individual Projects, Undergraduate Practicum 10160 Emily Zimmerman MW 2:30pm - 3:50pm
ART H 498 B Individual Projects, Undergraduate Practicum 10161 to be arranged
ART H 499 A Individual Projects 10162 to be arranged
ART H 598 A Master's Practicum 10163 to be arranged
ART H 599 A Reading And Writing Projects 10164 to be arranged
ART H 600 A Independent Study Or Research 10165 to be arranged
ART H 700 A Master's Thesis 10166 to be arranged
ART H 800 A Doctoral Dissertation 10167 to be arranged

Summer 2020 Full-term

Art (ART) Courses

Course Course Title (click for details) SLNsort descending Instructor Meeting Time
ART 140 A Basic Photography 10138 Jackie Granger MW 9:10am - 11:50am
ART 140 B Basic Photography 10139 Stefan Gonzales MW 12:40pm - 3:20pm
ART 140 D Basic Photography 10141 Stephanie Simek TTh 12:40pm - 3:20pm
ART 190 B Introduction To Drawing 10143 Helen O'Toole MW 12:40pm - 3:20pm
ART 190 D Introduction To Drawing 10145 Zhi Lin TTh 12:40pm - 3:20pm
ART 253 B Introduction To 3D4M: Ceramics 10148 Stephanie Hanes MW 12:40pm - 3:20pm
ART 496 A Art Internship: Curating Contemporary Art 10151 Emily Zimmerman MW 2:20pm - 4:00pm
ART 496 B Art Internship 10152 Emily Zimmerman to be arranged
ART 498 B Individual Projects - Art 10153 to be arranged
ART 600 A Independent Study Or Research 10154 to be arranged
ART 700 A Master's Thesis 10155 to be arranged

Art History (ART H) Courses

Course Course Title (click for details) SLNsort descending Instructor Meeting Time
ART H 204 A Art History And Visual Culture 10156 Marek Wieczorek TTh 9:10am - 11:10am
ART H 270 A Art/identity Politics: Issues Of Representations In Contemporary Art 10157 Kolya Rice to be arranged
ART H 273 A History And Theory Of Photography 10158 Kolya Rice to be arranged
ART H 309 A Topics In Art History: Picasso 10159 Marek Wieczorek TTh 12:40pm - 2:40pm
ART H 498 A Individual Projects, Undergraduate Practicum: Curating Contemporary Art 10160 Emily Zimmerman MW 2:20pm - 4:00pm
ART H 498 B Individual Projects, Undergraduate Practicum 10161 to be arranged
ART H 499 A Individual Projects 10162 to be arranged
ART H 598 A Master's Practicum 10163 to be arranged
ART H 599 A Reading And Writing Projects 10164 to be arranged
ART H 600 A Independent Study Or Research 10165 to be arranged
ART H 700 A Master's Thesis 10166 to be arranged
ART H 800 A Doctoral Dissertation 10167 to be arranged

Summer 2016 Full-term

Art (ART) Courses

Course Course Title (click for details) SLNsort descending Instructor Meeting Time
ART 140 A Basic Photography 10138 Paul Baughman MW 9:10am - 11:50am
ART 140 B Basic Photography 10139 Caroline L. Kapp MW 12:40pm - 3:20pm
ART 140 C Basic Photography 10140 Keeara J. Rhoades TTh 9:10am - 11:50am
ART 140 D Basic Photography 10141 Sarah Skwira TTh 12:40pm - 3:20pm
ART 190 A Introduction To Drawing 10142 Helen O'Toole MW 9:10am - 11:50am
ART 190 B Introduction To Drawing 10143 Helen O'Toole MW 12:40pm - 3:20pm
ART 190 C Introduction To Drawing 10144 Zhi Lin TTh 9:10am - 11:50am
ART 190 D Introduction To Drawing 10145 Zhi Lin TTh 12:40pm - 3:20pm
ART 246 A Works On Paper/monotype 10146 Curt Labitzke MW 9:10am - 11:50am
ART 253 A Introduction To 3D4M: Ceramics 10147 Doug Jeck MW 9:10am - 11:50am
ART 253 B Introduction To 3D4M: Ceramics 10148 Doug Jeck MW 12:40pm - 3:20pm
ART 350 A Printmaking Special Projects 10149 Claire Cowie MW 12:40pm - 3:20pm
ART 351 A Furniture Design And Making 10150 Jim Nicholls MW 9:10am - 11:50am
ART 351 B Furniture Design And Making 10151 Jim Nicholls MW 12:40pm - 3:20pm
ART 496 B Art Internship 10152 Elizabeth Copland to be arranged
ART 498 B Individual Projects - Art 10153 to be arranged
ART 600 A Independent Study Or Research 10154 to be arranged
ART 700 A Master's Thesis 10155 to be arranged

Art History (ART H) Courses

Course Course Title (click for details) SLNsort descending Instructor Meeting Time
ART H 203 A Survey Of Western Art-Modern 10156 Kolya M. Rice MWF 9:10am - 10:40am
ART H 309 A Topics In Art History 10158 Kolya M. Rice MWF 12:00pm - 1:30pm
ART H 498 A Individual Projects, Undergraduate Practicum 10159 to be arranged
ART H 499 A Individual Projects 10160 to be arranged
ART H 598 A Master's Practicum 10161 to be arranged
ART H 599 A Reading And Writing Projects 10162 to be arranged
ART H 600 A Independent Study Or Research 10163 to be arranged
ART H 700 A Master's Thesis 10164 to be arranged
ART H 800 A Doctoral Dissertation 10165 to be arranged

Summer 2019 Full-term

Art (ART) Courses

Course Course Title (click for details) SLNsort descending Instructor Meeting Time
ART 140 A Basic Photography 10144 Jackie Granger MW 9:10am - 11:50am
ART 140 B Basic Photography 10145 Stefan Gonzales MW 12:40pm - 3:20pm
ART 140 C Basic Photography 10146 Charles Stobbs III TTh 9:10am - 11:50am
ART 140 D Basic Photography 10147 Sean Lockwood TTh 12:40pm - 3:20pm
ART 190 A Introduction To Drawing 10148 Helen O'Toole MW 9:10am - 11:50am
ART 190 B Introduction To Drawing 10149 Helen O'Toole MW 12:40pm - 3:20pm
ART 190 C Introduction To Drawing 10150 Zhi Lin TTh 9:10am - 11:50am
ART 190 D Introduction To Drawing 10151 Zhi Lin TTh 12:40pm - 3:20pm
ART 245 A Concepts In Printmaking 10152 Claire Cowie MW 12:40pm - 3:20pm
ART 253 A Introduction To 3D4M: Ceramics 10153 Stephanie Hanes MW 9:10am - 11:50am
ART 253 B Introduction To 3D4M: Ceramics 10154 Stephanie Hanes MW 12:40pm - 3:20pm
ART 350 A Printmaking Special Projects 10155 Claire Cowie MW 9:10am - 11:50am
ART 351 A Furniture Design And Making 10156 Jim Nicholls MW 9:10am - 11:50am
ART 360 A Topics In Studio Art And Practice: Painting: Water Soluble and Mixed Media 10157 Ryna Frankel TTh 12:40pm - 3:20pm
ART 496 A Art Internship 10158 Emily Zimmerman MW 2:20pm - 4:00pm
ART 496 B Art Internship 10159 to be arranged
ART 498 B Individual Projects - Art 10160 to be arranged
ART 600 A Independent Study Or Research 10161 to be arranged
ART 700 A Master's Thesis 10162 to be arranged

Art History (ART H) Courses

Course Course Title (click for details) SLNsort descending Instructor Meeting Time
ART H 270 A Art/identity Politics: Issues Of Representations In Contemporary Art 10164 Kolya Rice to be arranged
ART H 273 A History And Theory Of Photography 10165 Kolya Rice to be arranged
ART H 498 A Individual Projects, Undergraduate Practicum 10166 Emily Zimmerman MW 2:20pm - 4:00pm
ART H 498 B Individual Projects, Undergraduate Practicum 10167 to be arranged
ART H 499 A Individual Projects 10168 to be arranged
ART H 598 A Master's Practicum 10169 to be arranged
ART H 599 A Reading And Writing Projects 10170 to be arranged
ART H 600 A Independent Study Or Research 10171 to be arranged
ART H 700 A Master's Thesis 10172 to be arranged
ART H 800 A Doctoral Dissertation 10173 to be arranged

Summer 2020 A-term

Art (ART) Courses

Course Course Title (click for details) SLNsort descending Instructor Meeting Time
ART 245 A Concepts In Printmaking: Handmade Book Arts 10146 Claire Cowie MTW 1:10pm - 4:00pm

Summer 2017 Full-term

Art (ART) Courses

Course Course Title (click for details) SLNsort descending Instructor Meeting Time
ART 140 A Basic Photography 10150 Gavriella Aguilar MW 9:10am - 11:50am
ART 140 B Basic Photography 10151 Alex Kang MW 12:40pm - 3:20pm
ART 140 C Basic Photography 10152 Clare Halpine TTh 9:10am - 11:50am
ART 140 D Basic Photography 10153 Daniela Mora TTh 12:40pm - 3:20pm
ART 140 E Basic Photography 10154 Clare Halpine TTh 12:40pm - 3:20pm
ART 190 A Introduction To Drawing 10155 Ryna Frankel MW 9:10am - 11:50am
ART 190 B Introduction To Drawing 10156 Ding Jin MW 12:40pm - 3:20pm
ART 190 C Introduction To Drawing 10157 Zhi Lin TTh 9:10am - 11:50am
ART 190 D Introduction To Drawing 10158 Zhi Lin TTh 12:40pm - 3:20pm
ART 246 A Works On Paper/monotype 10159 Curt Labitzke MW 9:10am - 11:50am
ART 253 A Introduction To 3D4M: Ceramics 10160 Kate Roberts MW 9:10am - 11:50am
ART 253 B Introduction To 3D4M: Ceramics 10161 Kate Roberts MW 12:40pm - 3:20pm
ART 350 A Printmaking Special Projects 10162 Claire Cowie MW 12:40pm - 3:20pm
ART 351 A Furniture Design And Making 10163 Jim Nicholls MW 9:10am - 11:50am
ART 360 A Topics In Studio Art And Practice 10165 Tarran Sklenar TTh 12:40pm - 3:20pm
ART 496 B Art Internship 10166 to be arranged
ART 498 B Individual Projects - Art 10167 to be arranged
ART 600 A Independent Study Or Research 10168 to be arranged
ART 700 A Master's Thesis 10169 to be arranged

Art History (ART H) Courses

Course Course Title (click for details) SLNsort descending Instructor Meeting Time
ART H 203 A Survey Of Western Art-Modern 10170 Kolya Rice MWF 9:40am - 11:10am
ART H 272 A French Impressionism & Post Impressionism 10172 Melanie N. Enderle to be arranged
ART H 309 A Topics In Art History 10173 Kolya Rice MWF 12:00pm - 1:30pm
ART H 361 A Italian Renaissance Art 10174 Steven Ernest Bunn MWF 9:40am - 11:10am
ART H 498 A Individual Projects, Undergraduate Practicum 10175 to be arranged
ART H 499 A Individual Projects 10176 to be arranged
ART H 598 A Master's Practicum 10177 to be arranged
ART H 599 A Reading And Writing Projects 10178 to be arranged
ART H 600 A Independent Study Or Research 10179 to be arranged
ART H 700 A Master's Thesis 10180 to be arranged
ART H 800 A Doctoral Dissertation 10181 to be arranged

Summer 2016 A-term

Art History (ART H) Courses

Course Course Title (click for details) SLNsort descending Instructor Meeting Time
ART H 212 A Chinese Art And Visual Culture 10157 Haicheng Wang MTWThF 1:10pm - 3:20pm

Summer 2019 A-term

Art History (ART H) Courses

Course Course Title (click for details) SLNsort descending Instructor Meeting Time
ART H 212 A Chinese Art And Visual Culture 10163 Haicheng Wang MTWThF 1:10pm - 3:20pm

Autumn 2015

Art (ART) Courses

Course Course Title (click for details) SLNsort descending Instructor Meeting Time
ART 101 A Narratives In Art And Design 10423 Claire Cowie TTh 9:30am - 10:50am
ART 101 B Narratives In Art And Design 10424 Claire Cowie TTh 9:30am - 10:50am
ART 101 C Narratives In Art And Design 10425 Claire Cowie TTh 9:30am - 10:50am
ART 101 D Narratives In Art And Design 10426 Claire Cowie TTh 9:30am - 10:50am
ART 140 A Basic Photography 10427 Zackery R. Bent TTh 2:30pm - 5:20pm
ART 190 A Introduction To Drawing 10428 Bryan Allen Robertson MW 2:30pm - 5:20pm
ART 190 B Introduction To Drawing 10429 Ben Dunn MW 11:30am - 2:20pm
ART 190 C Introduction To Drawing 10430 Helen O'Toole MW 8:30am - 11:20am
ART 190 D Introduction To Drawing 10431 Denzil Hurley TTh 11:30am - 2:20pm
ART 190 E Introduction To Drawing 10432 Jonathan A Happ MW 2:30pm - 5:20pm
ART 227 A Introduction To Surface 10433 Julia E. Freeman MW 11:30am - 2:20pm
ART 233 A Introduction To 3D4M: Glass 10434 Anna Mlasowsky TTh 11:30am - 2:20pm
ART 240 A Intermediate Photomedia I 10435 Ellen Garvens TTh 8:30am - 11:20am
ART 245 A Concepts In Printmaking 10436 S. Scheier TTh 2:30pm - 5:20pm
ART 260 A Introduction To Contemporary Art For Inderdisciplinary Practice 10437 Timea Tihanyi Th 2:30pm - 5:20pm
ART 272 A Introduction To 3D4M: Sculpture 10438 Benjamin Gale-Schreck MW 11:30am - 2:20pm
ART 272 B Introduction To 3D4M: Sculpture 10439 Brandon Siscoe TTh 2:30pm - 5:20pm
ART 273 A Introduction To 3D4M: Wood And Metal 10440 Amie McNeel MW 11:30am - 2:20pm
ART 290 A Beginning Drawing: The Figure 10441 Helen O'Toole MW 11:30am - 2:20pm
ART 292 A Beginning Painting 10442 Philip Govedare TTh 2:30pm - 5:20pm
ART 292 B Beginning Painting 10443 David Brody MW 2:30pm - 5:20pm
ART 332 A Intermediate Sculpture 10444 Amie McNeel MW 2:30pm - 5:20pm
ART 333 A New Materials And Processes In Glass 10445 Mark Zirpel MW 2:30pm - 5:20pm
ART 339 A Photography 10447 Paul Baughman MW 8:30am - 11:20am

Winter 2020

Art (ART) Courses

Course Course Title (click for details) SLNsort descending Instructor Meeting Time
ART 140 A Basic Photography 10426 Zack Davis TTh 8:30am - 11:20am
ART 140 B Basic Photography 10427 Stephanie Simek TTh 11:30am - 2:20pm
ART 190 A Introduction To Drawing 10429 David Brody MW 11:30am - 2:20pm
ART 190 B Introduction To Drawing 10430 Pinchuan (Larry) Huang MW 2:30pm - 5:20pm
ART 190 C Introduction To Drawing 10431 Shuo Yin TTh 8:30am - 11:20am
ART 190 D Introduction To Drawing 10432 Todd McKinney TTh 2:30pm - 5:20pm
ART 233 A Introduction To 3D4M: Glass 10433 Rebecca Feather MW 11:30am - 2:20pm
ART 240 A Intermediate Photomedia I 10434 Stefan Gonzales TTh 11:30am - 2:20pm
ART 245 A Concepts In Printmaking 10435 Curt Labitzke MW 11:30am - 2:20pm
ART 253 A Introduction To 3D4M: Ceramics 10436 Doug Jeck TTh 11:30am - 2:20pm
ART 253 C Introduction To 3D4M: Ceramics 10438 Jacob Fetterman MW 2:30pm - 5:20pm
ART 272 A Introduction To 3D4M: Sculpture 10439 Stephanie Hanes MW 11:30am - 2:20pm
ART 272 B Introduction To 3D4M: Sculpture 10440 Luke Armitstead TTh 2:30pm - 5:20pm
ART 281 A Art Makerspaces: Woodworking 10441 John Martin F 9:00am - 10:50am
ART 290 A Beginning Drawing: The Figure 10442 Ryan A. Weatherly TTh 11:30am - 2:20pm
ART 333 A New Materials And Processes In Glass 10444 Mark Zirpel MW 2:30pm - 5:20pm
ART 340 B Advanced Photomedia 10445 Whitney Lynn TTh 2:30pm - 5:20pm
ART 350 A Printmaking Special Projects 10446 Claire Cowie TTh 11:30am - 2:20pm
ART 353 A Intermediate Ceramic Art 10447 Stephanie Hanes MW 2:30pm - 5:20pm

Winter 2019

Art (ART) Courses

Course Course Title (click for details) SLNsort descending Instructor Meeting Time
ART 131 A Alternative Approaches To Art And Design 10430 Whitney Lynn TTh 11:30am - 2:20pm
ART 140 A Basic Photography 10431 Jackie Granger TTh 2:30pm - 5:20pm
ART 190 A Introduction To Drawing 10432 David Brody MW 2:30pm - 5:20pm
ART 190 B Introduction To Drawing 10433 Philip Govedare MW 2:30pm - 5:20pm
ART 190 C Introduction To Drawing 10434 Abigail Drapkin TTh 2:30pm - 5:20pm
ART 191 A Color Studies Studio 10435 Ryan Weatherly TTh 11:30am - 2:20pm
ART 233 A Introduction To 3D4M: Glass 10436 Mark Zirpel MW 11:30am - 2:20pm
ART 242 A Intermediate Photomedia III 10437 Sean Lockwood TTh 2:30pm - 5:20pm
ART 246 A Works On Paper/monotype 10438 Curt Labitzke MW 11:30am - 2:20pm
ART 253 A Introduction To 3D4M: Ceramics 10439 Andy Romero MW 11:30am - 2:20pm
ART 253 B Introduction To 3D4M: Ceramics 10440 Michael Swaine TTh 11:30am - 2:20pm
ART 253 C Introduction To 3D4M: Ceramics 10441 Doug Jeck TTh 2:30pm - 5:20pm
ART 272 A Introduction To 3D4M: Sculpture 10442 Stephanie Hanes MW 2:30pm - 5:20pm
ART 272 B Introduction To 3D4M: Sculpture 10443 Brighton McCormick TTh 11:30am - 2:20pm
ART 272 C Introduction To 3D4M: Sculpture 10444 Connor Walden TTh 2:30pm - 5:20pm
ART 290 A Beginning Drawing: The Figure 10445 Helen O'Toole MW 8:30am - 11:20am
ART 290 B Beginning Drawing: The Figure 10446 Jonathan A. Happ TTh 11:30am - 2:20pm
ART 292 A Beginning Painting 10447 Tarran Sklenar TTh 2:30pm - 5:20pm

Spring 2019

Art (ART) Courses

Course Course Title (click for details) SLNsort descending Instructor Meeting Time
ART 140 A Basic Photography 10431 Rebecca Cummins MW 2:30pm - 5:20pm
ART 140 B Basic Photography 10432 Stefan Gonzales MW 8:30am - 11:20am
ART 140 C Basic Photography 10433 Stephanie Simek TTh 8:30am - 11:20am
ART 140 D Basic Photography 10434 Zack Davis MW 11:30am - 2:20pm
ART 190 A Introduction To Drawing 10436 Shuo Yin MW 11:30am - 2:20pm
ART 190 B Introduction To Drawing 10437 Pinchuan (Larry) Huang MW 2:30pm - 5:20pm
ART 190 C Introduction To Drawing 10438 Todd McKinney TTh 2:30pm - 5:20pm
ART 242 A Intermediate Photomedia III 10440 Flint Jamison TTh 2:30pm - 5:20pm
ART 253 A Introduction To 3D4M: Ceramics 10441 Stephanie Hanes MW 2:30pm - 5:20pm
ART 253 B Introduction To 3D4M: Ceramics 10442 Luke Armitstead TTh 11:30am - 2:20pm
ART 272 A Introduction To 3D4M: Sculpture 10443 Stephanie Hanes MW 11:30am - 2:20pm
ART 272 B Introduction To 3D4M: Sculpture 10444 TTh 2:30pm - 5:20pm
ART 290 A Beginning Drawing: The Figure 10445 Tarran Sklenar TTh 2:30pm - 5:20pm
ART 292 A Beginning Painting 10447 Philip Govedare TTh 2:30pm - 5:20pm
ART 292 B Beginning Painting 10448 Krista Schoening MW 11:30am - 2:20pm

Spring 2016

Art (ART) Courses

Course Course Title (click for details) SLNsort descending Instructor Meeting Time
ART 140 B Basic Photography 10435 Rebecca Cummins MW 2:30pm - 3:50pm
ART 140 BA Basic Photography 10436 Rebecca Cummins M 4:00pm - 5:20pm
ART 140 BB Basic Photography 10437 Rebecca Cummins M 4:00pm - 5:20pm
ART 140 BC Basic Photography 10438 Rebecca Cummins M 4:00pm - 5:20pm
ART 140 BD Basic Photography 10439 Rebecca Cummins W 4:00pm - 5:20pm
ART 140 BE Basic Photography 10440 Rebecca Cummins W 4:00pm - 5:20pm
ART 140 BF Basic Photography 10441 Rebecca Cummins W 4:00pm - 5:20pm
ART 190 A Introduction To Drawing 10442 Arely Morales TTh 8:30am - 11:20am
ART 190 B Introduction To Drawing 10443 Ryna Frankel TTh 11:30am - 2:20pm
ART 190 C Introduction To Drawing 10444 Tarran Sklenar TTh 2:30pm - 5:20pm
ART 190 D Introduction To Drawing 10445 Ben Dunn MW 11:30am - 2:20pm
ART 190 E Introduction To Drawing 10446 Jonathan A Happ MW 2:30pm - 5:20pm
ART 233 A Introduction To 3D4M: Glass 10447 Mark Zirpel MW 11:30am - 2:20pm
ART 242 A Intermediate Photomedia III 10448 Flint Jamison TTh 11:30am - 2:20pm

Autumn 2016

Art (ART) Courses

Course Course Title (click for details) SLNsort descending Instructor Meeting Time
ART 101 A Narratives In Art And Design 10443 Claire Cowie TTh 9:30am - 10:50am
ART 101 B Narratives In Art And Design 10444 Claire Cowie TTh 9:30am - 10:50am
ART 101 C Narratives In Art And Design 10445 Claire Cowie TTh 9:30am - 10:50am
ART 101 D Narratives In Art And Design 10446 Claire Cowie TTh 9:30am - 10:50am
ART 140 A Basic Photography 10447 Dan Paz TTh 2:30pm - 5:20pm

Winter 2016

Art (ART) Courses

Course Course Title (click for details) SLNsort descending Instructor Meeting Time
ART 126 A Topics In Studio Art 10443 Cullen Stephenson TTh 8:30am - 11:20am
ART 190 A Introduction To Drawing 10444 David Brody MW 11:30am - 2:20pm
ART 190 B Introduction To Drawing 10445 Bryan Allen Robertson MW 8:30am - 11:20am
ART 190 C Introduction To Drawing 10446 Heather M. Nibert MW 11:30am - 2:20pm
ART 190 D Introduction To Drawing 10447 Ben Dunn TTh 2:30pm - 5:20pm
ART 191 A Color Studies Studio 10448 Zhi Lin TTh 11:30am - 2:20pm

Spring 2018

Art (ART) Courses

Course Course Title (click for details) SLNsort descending Instructor Meeting Time
ART 140 A Basic Photography 10444 Rebecca Cummins MW 11:30am - 2:20pm
ART 140 B Basic Photography 10445 Jackie Granger MW 2:30pm - 5:20pm
ART 140 C Basic Photography 10446 Charles Stobbs III MW 8:30am - 11:20am
ART 140 D Basic Photography 10447 Sean Lockwood TTh 8:30am - 11:20am

Winter 2018

Art (ART) Courses

Course Course Title (click for details) SLNsort descending Instructor Meeting Time
ART 140 A Basic Photography 10446 Christian Oldham TTh 8:30am - 11:20am
ART 190 A Introduction To Drawing 10447 David C. Burr MW 2:30pm - 5:20pm
ART 190 B Introduction To Drawing 10448 Ian Cooper TTh 8:30am - 11:20am

AddToAny

Share